Vyšetrenie očí: Prečo je dôležité a ako často ho absolvovať
Máte pocit, že s vašimi očami v poslednej dobe nie je niečo v poriadku? Vidíte rozmazane alebo máte bolesti hlavy? Potom je ten pravý čas na vyšetrenie zraku!
Na základe vyšetrenia optik rýchlo a ľahko zistí, či potrebujete okuliare alebo nie. Pre určenie vážnejších problémov so zrakom sa môžete obrátiť na tzv. oftalmológa (očného lekára). V našom článku sa dočítate, ako také vyšetrenie prebieha a ako si môžete objednať svoje obľúbené okuliare online.
Prečo je vyšetrenie zraku dôležité?
Každoročné vyšetrenie očí nie je dôležité len kvôli určeniu parametrov pre okuliare či šošovky, ak vidíte rozmazane. Očný lekár (oftalmológ) môže zrak dôklade vyšetriť, aby zistil, či netrpíte žiadnym závažným ochorením očí, ako je glaukóm, katarakta alebo rakovina očí.
Okrem toho je možné včasným zmeraním parametrov pre vaše budúce okuliare predísť aj pretrvávajúcim bolestiam hlavy a nebezpečenstvu zlého videnie pri šoférovaní.
Ako často je nutné absolvovať vyšetrenie zraku?
Závisí to čiastočne od vášho veku, ale aj od stavu vašich očí a históriou vašej rodinnej anamnézy. Ak ste mladší ako 40 rokov a nepociťujete žiadne problémy so zrakom, môže lekár odporučiť, aby ste očné vyšetrenie podstúpili každé 2 roky.
Ak máte 40 alebo viac rokov, mali by ste nechať svoje oči vyšetriť raz za rok až dva.
Ak ste v minulosti mali s očami problémy alebo u vás existuje riziko ich rozvoja (napríklad s očami mal problémy niekto z vašej rodiny), mali by ste navštíviť očného lekára aspoň raz ročne.
Ako vyšetrenie zraku prebieha?
Očné vyšetrenie je rad testov, ktoré preverujú váš zrak. Váš očný lekár alebo optik môže využiť viacero nástrojov, zasvietiť jasným svetlom priamo do vašich očí a požiadať vás, aby ste sa pozreli cez rôzne šošovky / sklá. Každý test pri očnej skúške hodnotí iný aspekt vášho zraku alebo zdravia očí.
Pred vyšetrením zraku
Pred začiatkom samotného vyšetrenie si váš lekár alebo optik objasní niekoľko vecí. Ak je to vaše prvé vyšetrenie, pravdepodobne sa vás najskôr spýta na ostrosť vášho zraku a prípadné problémy so zrakom v minulosti. Vaše odpovede pomôžu určiť, aké je u vás riziko ochorenia očí a problémov so zrakom do budúcnosti. Otázky, na ktoré sa môžete pripraviť, budú približne nasledovné:
Tieto otázky vás pripravia na vyšetrenie zraku
- Mali ste v posledných rokoch nejaké zdravotné problémy?
- Trpíte nejakými problémami so zrakom?
- Má niekto z vašej rodiny problémy s očami, ako je makulárna degenerácia, glaukóm alebo odpojenie sietnice?
- Mali ste v minulosti nejaké problémy so zrakom?
- Už ste niekedy podstúpili operáciu očí?
- Máte alergiu na lieky, jedlo alebo iné látky?
- Užívate nejaké lieky?
Počas vyšetrenia zraku
V prípade, že vás okrem merania parametrov vyšetruje oftalmológ kvôli prípadným očným ochorením, postup zvyčajne zahŕňa tieto kroky:
- Očný lekár meria vašu zrakovú ostrosť, aby zistil, či potrebujete okuliare alebo kontaktné šošovky na korekciu a zlepšenie zraku.
- Následne by lekár mal zmerať vnútroočný tlak tzv. tonometrom. Niektorí oftalmológovia môžu pred meraním tlaku v očiach použiť znecitlivujúce očné kvapky v závislosti od zvolenej metódy vyšetrenia. Špeciálne kvapky sú používané tiež pri vyšetrení očného pozadia (sietnica, sklovec a zrakový nerv).
- Okrem vnútroočného tlaku a očného pozadia lekár vyšetrí vašu rohovku a môže tiež dôjsť k vyšetreniu zorného poľa prístrojom nazývaným perimeter.
Po vyšetrení zraku
Na konci vyšetrenia prediskutujete výsledok všetkých testov so svojím lekárom, vrátane vyhodnotenia stavu vášho zraku, rizika vzniku očných chorôb a preventívnych opatrení, ktoré môžete podniknúť na ochranu vášho zraku.
Čo je súčasťou komplexného vyšetrenia zraku?
Počas vyšetrenia môže môžete podstúpiť niekoľko rôznych očných testov. Tie sú navrhnuté tak, aby skontrolovali váš zrak a preskúmali vzhľad a funkciu všetkých častí vašich očí. Medzi najčastejšie vykonávané testy patria:
Test zrakovej ostrosti
Najbežnejším očným testom je test zrakovej ostrosti. Meria, aký presný je váš zrak. Počas testu by ste mali identifikovať rôzne písmená abecedy vytlačené na tabuli (Snellenova tabuľka) alebo zobrazené na obrazovke. Riadky písmen sa zmenšujú smerom nadol. Každé oko je testované samostatne. Prečítajte si o tomto teste viac v našom blogu.
Meranie očných refrakčných chýb
Refrakčné vyšetrenie je test, ktorý váš očný lekár alebo očný optik používa na určenie presného predpisu okuliarov. Počas merania očných refrakčných chýb je používaný nástroj zvaný foropter. Lekár do foroptera vloží šošovky rôznych parametrov a ukáže vám obrázok, na ktorom budete postupne určovať, s akou zo šošoviek ho vidíte najjasnejšie. Refrakčné vyšetrenie určuje vašu úroveň hyperopie (ďalekozrakosti) , myopie (krátkozrakosti) , astigmatizmu a presbyopie .
Vyšetrenie farbocitu
Pri komplexnom vyšetrení zraku sa robí aj test farbocitu, ktorý kontroluje vaše farebné videnie, aby sa vylúčila farbosleposť. Okrem zistenia nedostatkov farebného videnia môžu testy farbosleposti tiež upozorniť vášho očného lekára na možné zdravotné problémy očí, ktoré môžu vaše farebné videnie ovplyvniť.
Test striedavého zakrývania oka
Test striedavého zakrývania oka vám povie, ako dobre vaše oči spolupracujú. Lekár vás požiada, aby ste sa v určitej vzdialenosti pozreli na malý predmet, zakryli a odkryli každé oko, aby zistil, ako sa vaše oči pohybujú. Váš lekár tiež skontroluje, či sa jedno z vašich očí odvráti od cieľa. Tento stav sa potom nazýva strabizmus. Test sa môže opakovať s predmetom v menšej vzdialenosti.
Nečakajte a objednajte sa do našej optiky online
Objednajte sa online na meranie zraku optometristom v našej optike v Bratislave.
Prečítajte si viac:
Rady a tipy, ako vybrať správne slnečné a dioptrické okuliare.