Nová kolekcia dioptrických okuliarov Gucci. Preskúmajte kolekciu >

Prihlásenie

Začervenané oči: Zoznam najčastejších príčin a prostriedkov nápravy

Začervenané oči

Sú červené oči dôvodom na obavy?

Každý sa niekedy v živote stretol so začervenanými očami. Môžu byť neškodné a stav je len dočasný. Niekedy sú však červené oči známkou vážnejšieho očného ochorenia. V každom prípade by ste si mali oči pravidelne kontrolovať a v prípade bolesti alebo iných príznakov, ktoré červené oči sprevádzajú, sa poradiť s očným lekárom.

Kým sa z nich stane problém, optici v Lentiame vám radi popíšu príčiny a možnosti liečby červených očí!

Ako vznikajú začervenané oči?

U zdravého oka sú spojivka a beľmo belavé. U podráždeného alebo preťaženého oka sa cievy rozšíria, aby oko lepšie prekrvili. Ide o prirodzený ochranný mechanizmus oka, ktorý spôsobuje, že sa oko javí začervenané.

Začervenané oči vs. zdravé oči

Niekedy vás napadne, prečo máte červené oči. Napríklad ak ste nosili kontaktné šošovky viac ako obvykle, môžete si všimnúť, že vaše oči sčervenali, ale po ich vybratí sa rýchlo vrátia do normálu. Začervenané oči by nemali byť trvalým stavom. Je dôležité nájsť príčinu a liečiť ju.

Príčiny začervenaných očí

Začervenané oči môžu mať mnoho príčin. Môžu sa objavovať čas od času alebo byť chronické. Pokiaľ je príčina neznáma, oči budú aj naďalej zbytočne namáhané. Postihnuté môžu byť obe oči alebo len jedno.

Tu sú niektoré z príčin začervenania očí:

  • nedostatok spánku
  • suchý vzduch (napr. kvôli klimatizácii)
  • intenzívne vystavenie UV lúčom v dôsledku extrémneho slnečného žiarenia pri mori alebo vysoko v horách.
  • prasknuté cievy, ktoré môžu byť spôsobené silným kýchnutím alebo kašľom.
  • poškodenie spojivky alebo zápal spojiviek (známy tiež ako ružové oko) spôsobené vírusmi alebo baktériami.
  • zápal dúhovky alebo rohovky
  • alergie (napr. peľ, roztoče, kozmetika)
  • kontaktné šošovky, príliš dlhé nosenie kontaktných šošoviek alebo zlá hygiena kontaktných šošoviek.

Začervenané oči sú príznakom niektorých očných ochorení, ako sú zápal spojivky, rohovky, beľma alebo očných viečok, glaukóm alebo očný herpes a tiež nádory. Tieto prípady by mal posúdiť váš očný lekár, aby ste mohli podstúpiť čo najlepšiu liečbu.

Pokiaľ ste utrpeli poranenie oka - napríklad ostrým predmetom - a výsledkom je začervenané oko, mali by ste okamžite kontaktovať svojho očného lekára.

Symptómy začervenaných očí

Ako už názov problému napovedá, najčastejším príznakom začervenaných očí je ich začervenanie. Prípadné ďalšie sprievodné príznaky závisia od príčiny. Môže sa objaviť škrabanie, pálenie alebo svrbenie. V niektorých prípadoch môže dôjsť k slzeniu očí a opuchu viečok.

Pokiaľ ide o bakteriálnu infekciu, môže sa tiež objaviť belavý výtok a lepkavé oči. Niektorí ľudia sú tiež citlivejší na svetlo alebo pociťujú miernu bolesť očí.

Alergie často spôsobujú začervenané oči a nádchu.

Identifikácia príznakov vám môže pomôcť zistiť, čo je príčinou začervenaných očí. V závislosti od príčiny je vhodné poradiť sa s očným lekárom, najmä ak pociťujete niektorý z nasledujúcich sprievodných príznakov:

  • silnú bolesť
  • rozmazané videnie alebo citlivosť na svetlo
  • horúčku
  • nevoľnosť a zvracanie

Čo pomáha na začervenané oči?

Aplikácia očných kvapiek

Liečba začervenaných očí sa môže značne líšiť. Pokiaľ sú červené oči spôsobené nedostatkom spánku, je riešením dostatočný odpočinok. Pokiaľ trpíte alergiou, pokúste sa nájsť dráždivú látku a vyhnúť sa jej. Pokiaľ trpíte peľovou alergiou, môžu vám pomôcť dobre padnúce slnečné okuliare.

Pokiaľ trpíte bolesťou a máte silne začervenané oči, oftalmológ vám odoberie podrobnú anamnézu. Je dôležité zistiť, čo k tomu viedlo a aké sú presne sprievodné príznaky. Objasnenie môže priniesť vyšetrenie predného segmentu oka. To pomôže lekárovi navrhnúť pre vás najlepšiu možnú liečbu.

Proti začervenaniu očí sa často používajú rôzne očné masti, kvapky alebo gély. V prípade bakteriálneho zápalu spojiviek sa často používajú antibiotické masti a kvapky. Pokiaľ sa však jedná o alergiu, predpisujú sa antihistaminiká.

Najlepšie očné kvapky pre začervenané oči

Pokiaľ máte pocit nadmerne suchých očí, očné kvapky alebo gély môžu nepríjemné pocity minimalizovať. Prečítajte si náš lekársky recenzovaný článok o 10 najpredávanejších očných kvapiek.

Domáce prostriedky pre začervenané oči

Zaujíma vás, čo môžete sami urobiť pre to, aby ste zabránili začervenaniu očí? Vždy dávajte prednosť správnej hygiene a očí sa dotýkajte až po umytí rúk. Vyvarujte sa nadmerného trenia alebo škrabania. Okrem toho sú na očiach často príjemné chladivé obklady. A konečne, na suché a začervenané oči pomáha aj pitie veľkého množstva vody.

Je dôležité dostatočne odpočívať a vyhýbať sa silnému vetru a extrémnemu slnečnému žiareniu. Kvalitné slnečné okuliare od optika ochránia vaše oči pred nadmerným vystavením UV žiareniu a môžu zabrániť začervenaniu očí.

Začervenané oči s kontaktnými šošovkami

Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky a máte začervenané oči, je najlepšie nasadiť si okuliare a poskytnúť vašim očiam úľavu.

Pokiaľ vám kontaktné šošovky neustále spôsobujú začervenané oči, mali by ste navštíviť svojho očného lekára. Ten vaše oči a šošovky vyšetrí. Príčinou býva zlá hygiena kontaktných šošoviek alebo príliš dlhé nosenie kontaktných šošoviek. Vždy sa riaďte pokynmi svojho optika ohľadom skladovania a čistenia kontaktných šošoviek.

Sú začervenané oči nebezpečné?

Všeobecne platí, že začervenané oči nepredstavujú zdravotnú hrozbu, pokiaľ nemajú ďalšie sprievodné príznaky. Často sú oči iba suché. Pomôcť môže dočasná abstinencia od alkoholu, viac spánku, pravidelný pitný režim a špeciálne očné kvapky. Ak aj napriek týmto opatreniam trpíte začervenanými očami a pozorujete silnú bolesť alebo výtok, okamžite navštívte svojho očného lekára.

 


 

Chcete zistiť viac o ďalších ochoreniach ako je operácia sivého zákalu a opuchnuté viečka? Prečítajte si Lentiamo sprievodcu ochorením očí.

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.

    Najviac predávané produkty