Viete, čo je to modré svetlo a či škodí vašim očiam?
Obsah
Modré svetlo, pojem, ktorý často počujeme, ale možno celkom nerozumieme, čo vlastne znamená. Modré svetlo je prítomné v našom každodennom živote: vyžaruje z mnohých zdrojov, od obrazoviek mobilných telefónov, cez monitory počítačov až po samotné slnko.
Ale, čo to modré svetlo vlastne je a je pre naše oči škodlivé? Hoci neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, či je modré svetlo zo svojej podstaty škodlivé pre naše oči, jeho niektoré účinky vás môžu prekvapiť.
Optici z Lentiamo sú tu, aby vám jednoducho vysvetlili pojem modré svetlo. Skúmame jeho najrozšírenejšie zdroje, zaoberáme sa jeho potenciálnymi rizikami a prínosmi a poskytujeme praktický návod, ako si dávať pozor na vystavenie sa modrému svetlu.
Čo je to modré svetlo?
Modré svetlo je súčasťou viditeľného svetla. Patrí do viditeľnej časti elektromagnetického spektra. Môže byť ako prospešné, tak aj potenciálne škodlivé pre naše oči a celkovú pohodu.
Jeho vlnová dĺžka sa pohybuje od 380 do 500 nm, čo znamená, že modré svetlo má vysokú energetickú frekvenciu. Jednoducho povedané, svetlo s krátkou vlnovou dĺžkou a vysokou energiou je známe svojou schopnosťou preniknúť do hmoty hlbšie ako svetlo s dlhšou vlnovou dĺžkou. To vyvoláva otázku, či je modré svetlo škodlivé.
Na nasledujúcom obrázku môžete vidieť modré svetelné vlny na jednom konci spektra svetelných vĺn.
Odkiaľ modré svetlo pochádza?
Hlavným zdrojom prirodzeného modrého svetla je Slnko, ale digitálne zariadenia, ako sú počítače, mobilné telefóny, žiarivky a LED televízory, vyžarujú značné množstvo umelého modrého svetla.
Počas dňa aj noci sme neustále vystavení rôznemu množstvu modrého svetla. Naša rastúca závislosť od digitálnych obrazoviek a umelého osvetlenia v každodennom živote spôsobuje, že sa mu prakticky nedá vyhnúť.
Iné typy svetla
Je zaujímavé, že ľudské oko vidí len malú časť svetla. Známe farby dúhy - červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, indigová a fialová - tvoria "viditeľné svetlo" v rámci elektromagnetického spektra.
Okrem toho existujú vlny s nižšou energiou vrátane mikrovĺn, rádiových vĺn a infračerveného žiarenia. Existujú aj vlny s vyššou energiou vrátane ultrafialového, röntgenového a gama žiarenia. Žiadne z nich však nie je viditeľné voľným okom.
Vedeli ste, že pochopenie rôznych vlastností a aplikácií rôznych typov svetla je nevyhnutné v rôznych vedeckých, priemyselných a každodenných kontextoch. Ich štúdium nám umožňuje využívať ich výhody a zároveň minimalizovať potenciálne riziká. Výskum vzťahu medzi modrým svetlom a našimi očami pokračuje.
Čo modré svetlo spôsobuje vašim očiam?
Modré svetlo zohráva komplexnú úlohu v našom zrakovom zdraví. Najmä v súvislosti s digitálnymi obrazovkami a umelým osvetlením môže viesť k rôznym rizikám. Dlhodobé vystavenie sa zariadeniam vyžarujúcim modré svetlo môže namáhať naše oči a viesť k príznakom, ako je únava očí, suchosť a bolesti hlavy.
Modré svetlo zo slnka je tiež nevyhnutnou súčasťou zdravia zraku a regulácie fyziologických funkcií, ako je bdelosť a spánok.
Viac informácií o výhodách a potenciálnych rizikách modrého svetla nájdete nižšie.
Riziká modrého svetla
Nadmerné vystavenie sa modrému svetlu, najmä z obrazoviek, môže mať potenciálne nepriaznivé účinky na naše oči a celkové zdravie. Tu sú niektoré riziká, ktoré treba zvážiť:
Spánok
Vystavenie sa modrému svetlu môže najmä večer ovplyvniť produkciu melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánok. Toto narušenie prirodzených cirkadiánnych rytmov môže ovplyvniť dĺžku aj kvalitu nášho odpočinku.
Narušený cirkadiánny rytmus zasa môže prispieť k poruchám spánku a potenciálne zvýšiť riziko niektorých druhov rakoviny.
Odborníci často odporúčajú odložiť elektronické zariadenia dve hodiny pred spaním, aby sa podporila lepšia kvalita spánku.1
Pri hľadaní odpovede na otázku, či modré svetlo spôsobuje rakovinu, je dôležité objasniť, že samotné modré svetlo nie je známe ako rakovinotvorné. Jedna štúdia však ukázala, že dlhodobé vystavenie modrému svetlu vysokej intenzity, najmä v noci, môže narušiť náš cirkadiánny rytmus, čo môže potenciálne zvýšiť riziko rakoviny prsníka, prostaty a hrubého čreva.2
Digitálna únava očí
Dlhodobé používanie obrazovky môže viesť k digitálnej únave očí, čo môže spôsobiť nepríjemné pocity a problémy so zrakom. Nie je dokázané, že by za tieto príznaky bolo zodpovedné samotné modré svetlo. Prispieva k tomu však náš vzťah k obrazovkám a spôsob ich používania.
Makulárna degenerácia
Makulárna degenerácia (AMD) je ochorenie, ktoré postihuje centrálnu časť sietnice, čo môže viesť k strate centrálneho videnia.
Výskum naznačuje, že vystavenie sa modrému svetlu zo slnečného žiarenia môže zvyšovať riziko makulárnej degenerácie a zhoršovať jej progresiu.3 Štúdie, ktoré konkrétne spájajú AMD a modré svetlo z elektronických zariadení, však nie sú jednoznačné.
Vedeli ste, že makulárna degenerácia je hlavnou príčinou straty zraku u starších dospelých. Zisťuje a monitoruje sa pomocou testu Amslerovej mriežky.
Riziká pre deti
Je potrebné poznamenať, že deti a dospelí môžu na vystavenie sa modrému svetlu reagovať odlišne. Slnečné svetlo je pre vývoj očí detí nevyhnutné. Ako ukázala holandská štúdia na viac ako 5 000 deťoch narodených v rokoch 2002 až 2006, menej času stráveného vonku a viac času pri počítači a čítaní zblízka zvyšuje riziko krátkozrakosti u detí vo veku okolo 9 rokov.4
Hoci je výskum vplyvu modrého svetla na detské oči ešte stále len v procese, možno by bolo vhodné minimalizovať čas, ktorý deti trávia pri obrazovke. Vždy sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o tom, čo je pre vás alebo vaše deti najlepšie na zabezpečenie zdravého vývoja očí a zraku.
Výhody modrého svetla
Hoci veľa počúvame o jeho negatívnych účinkoch, modré svetlo je tiež nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života. Je prirodzenou zložkou slnečného svetla a zohráva dôležitú úlohu pri regulácii biologických funkcií nášho tela. Medzi hlavné výhody modrého svetla patrí:
- Zvyšovanie bdelosti
- Zlepšovanie pamäti a funkcií mozgu
- Zlepšovanie nálady
- Regulácia prirodzeného cyklu spánku a bdenia (cirkadiánny rytmus)
Ako obmedziť vplyv modrého svetla
Na zmiernenie potenciálnych nepriaznivých účinkov modrého svetla môžete podniknúť tieto kroky:
- Obmedzit čas strávený pri obrazovke: Obmedzte čas strávený pri obrazovke, najmä pred spaním, aby ste zlepšili kvalitu spánku.
- Nočný režim: Mnohé elektronické zariadenia majú "nočný režim" alebo "filter modrého svetla", ktorý znižuje vyžarované modré svetlo.
- Nastavenie jasu obrazovky: Znížte jas obrazoviek, aby ste znížili vystavenie sa modrému svetlu.
- Používať pracovné osvetlenie: Ak chcete znížiť kontrast a oslnenie, pridajte do pracovného priestoru mäkké, nepriame osvetlenie. Pomôže vám to znížiť namáhanie očí pri práci na počítači.
- Pravidelné prestávky: Počas používania obrazovky si robte krátke prestávky, aby ste si oddýchli.
- Okuliare blokujúce modré svetlo: Zvážte používanie okuliarov proti modrému svetlu, ktoré filtrujú škodlivé modré svetlo. Môžu byť užitočné najmä pre osoby, ktoré trávia dlhé hodiny za obrazovkami.
Hľadáte ochranu svojich očí?
Prezrite si náš široký výber vysokokvalitných okuliarov na počítač
Na záver od Lentiamo
Na záver možno povedať, že modré svetlo zohráva v našom každodennom živote kľúčovú úlohu, od jeho prirodzeného zdroja v slnečnom svetle až po jeho prítomnosť v digitálnych obrazovkách a umelom osvetlení. Môže tiež viesť k potenciálnym rizikám.
Hoci jeho vplyv na naše oči, spánok a celkovú pohodu je mnohostranný, je dôležité pochopiť a riadiť jeho pôsobenie. Kľúčom k úspechu je nájsť rovnováhu medzi prínosom modrého svetla a ochranou zdravia.
Prečítajte si viac
- Fungujú počítačové okuliare?
- Ako si vybrať najlepšie okuliare na počítač
- Poruchy zraku: Čo je to myopia?
- 6 tipov proti unaveným očiam
Zdroje
1. Harvard Health Publishing, No more counting sheep: Proven behaviors to help you sleep
2. Environmental Health Perspectives, Evaluating the Association between Artificial Light-at-Night Exposure and Breast and Prostate Cancer Risk in Spain (MCC-Spain Study)
3. National Library of Medicine, Macular degeneration: peculiar sunlight exposure in an agricultural worker
4. National Library of Medicine, The impact of computer use on myopia development in childhood: The Generation R study