Všetko o digitálnej únave očí a syndróme počítačového videnia
Obsah
- Čo je to syndróm počítačového videnia?
- Príznaky syndrómu počítačového videnia
- Čo spôsobuje syndróm počítačového videnia?
- Vplyv syndrómu počítačového videnia
- Ako sa diagnostikuje syndróm počítačového videnia
- Ako znížiť alebo predísť digitálnej únave očí?
- Ktoré okuliare a kontaktné šošovky sú najlepšie na syndróm počítačového videnia?
- Na záver od Lentiamo
Čo je to syndróm počítačového videnia?
Syndróm počítačového videnia (SPV) alebo syndróm digitálneho videnia (SDV), známy aj ako digitálne namáhanie očí značí problémy s očami a zrakom v dôsledku používania počítačov a iných elektronických zariadení.
Dr. Poonam Gupta, Oftalmológ vysvetľuje, že syndróm počítačového videnia sa vzťahuje na celý rad problémov s očami vrátane nepríjemných pocitov, ako je suchosť, svrbenie a začervenanie, rozmazané videnie a bolesti hlavy. Okrem toho môžu ľudia postihnutí SPV alebo SDV pociťovať bolesti chrbta v dôsledku zlého držania tela pri dlhodobom používaní počítača.
Podľa portálu Statista strávia zamestnanci v západných krajinách každý deň minimálne 6 hodín a 35 minút online, za použitia rôznych druhov digitálnych obrazoviek. V poslednom desaťročí zostalo toto číslo viac-menej konštantné, ako ukazuje nasledujúci graf.
Zdroj: Statista
Príznaky syndrómu počítačového videnia
Najčastejšie príznaky SPV alebo digitálnej únavy očí sú tieto:
- Ťažkosti so sústredením
- Bolesť krku
- Boľavé, unavené alebo začervenané oči
- Rozmazané alebo dvojité videnie
- Slzenie alebo suché oči
- Bolesti hlavy
- Závraty
Pocítili ste niekedy niektorý z uvedených príznakov pri práci alebo pred obrazovkou počítača?
Nie je náročné si predstaviť, ako môžu tieto príznaky výrazne ovplyvniť naše každodenné aktivity a sťažovať nám tak sústredenie sa na úlohy, čo vedie k zvýšenej únave. Účinky SPV môžu vyúsťovať do nepríjemnych pocitov v očiach a potenciálne ovplyvňovať našu náladu a produktivitu, pretože sa tak cítime frustrovaní z neschopnosti jasne vidieť alebo efektívne pracovať.
Čo spôsobuje syndróm počítačového videnia?
Najčastejšie príčiny syndrómu počítačového videnia alebo digitálneho namáhania očí sú:
- Slabé osvetlenie
- Odlesky na digitálnej obrazovke
- Nevhodná vzdialenosť od obrazovky
- Zlé držanie tela pri sedení
- Nekorigovaný zrak
V mnohých prípadoch je za namáhanie očí zodpovedná kombinácia týchto faktorov. Záťaž na oči sa môže ešte zintenzívniť, ak používate digitálne zariadenia dlhé hodiny v nepriaznivých prostrediach, ako sú miestnosti s klimatizáciou alebo ústredným kúrením, čo je faktor, ktorý často zapríčiňuje suchosť očí.
Keď sú naše oči suché, ich svaly a všetky "pohyblivé časti" sú tuhšie, menej pružné. To vedie k nepríjemným pocitom a podráždeniu zraku, ako aj k ďalším problémom, ako sú tie, ktoré sme uviedli v odseku o príznakoch vyššie.
Medical News Today uvádza, že štúdie ukázali, že pri práci s počítačom sa frekvencia žmurkania znižuje o dve tretiny, čo môže mať za následok suché a páliace oči. Tento problém sa ešte zhoršuje u nositeľov kontaktných šošoviek, ktorí majú tendenciu trpieť suchými očami. Mnohí lekári odporúčajú používať očné kvapky, ktoré obnovujú a vyrovnávajú stratenú vlhkosť oka.
Rada od našich optikov: Existuje aj ďalšie pravidlo podobné pravidlu 20-20-20. Zakaždým, keď človek použije medzerník, mal by žmurknúť. Táto myšlienková asociácia nám pomáha viac myslieť na žmurkanie a vedome si dávať pozor, aby sme naň nezabudli.
Vplyv syndrómu počítačového videnia
Podľa štúdie, ktorú uskutočnila New York College of Optometry, približne 40 % dospelých a až 80 % dospievajúcich môže pociťovať príznaky SPV (najmä namáhanie očí, únavu a suchosť očí) počas a bezprostredne po sledovaní elektronických displejov. Spomedzi pravidelných používateľov počítačov približne 90 % vykazuje aspoň jeden alebo viac príznakov spojených s SPV.
Neustále sústredenie sa na obrazovku môže viesť nielen k únave očí, ale aj mozgu, ktorý tak pracuje nadčas, aby spracoval predkladané informácie. Modré svetlo vyžarované obrazovkami môže tieto problémy ešte zhoršiť, narušiť spánkový režim a prispieť k pocitu celkovej únavy.
Mentálna únava spojená s nadmerným časom stráveným pri obrazovke môže byť obzvlášť náročná, pretože ovplyvňuje koncentráciu a produktivitu. Keď sa ľudia venujú úlohám, ktoré si vyžadujú trvalú pozornosť, mozog môže byť preťažený, čo vedie k chronickej únave a zvýšeniu podráždenosti.
Ako sa diagnostikuje syndróm počítačového videnia
SPV možno diagnostikovať pomocou dôkladného očného vyšetrenia, ktoré môže zahŕňať testy na posúdenie zrakovej ostrosti a stavu povrchu oka. Okrem toho môžu lekári posúdiť ergonomické nastavenie pracovného priestoru pacienta, pretože nesprávne osvetlenie a umiestnenie obrazovky môže tiež zosilniť príznaky SPV.
Kombináciou subjektívnych správ s objektívnymi nálezmi možno stanoviť jasnú diagnózu, ktorá umožňuje pacientovi poskytnúť odporúčania na zmiernenie ťažkostí a zlepšenie zdravia zraku.
Ako znížiť alebo predísť digitálnej únave očí?
Dodržujte správnu vzdialenosť
Rovnako ako je dôležité dodržiavať bezpečnú vzdialenosť pri šoférovaní, aj pri čítaní (na počítači, telefóne alebo tablete) dbajte na to, aby bol text vždy vo vzdialenosti aspoň 30-40 cm od vás.
Správne osvetlenie
Pri zaostrovaní na objekt sa snažte správne umiestniť svetlo a vyhnite sa vytváraniu tieňov, pretože tie môžu unaviť zrak. Jas a kontrast obrazovky počítača alebo televízora môžete tiež nastaviť podľa vlastného vkusu.
Pravidlo 20-20-20
Každých 20 minút si urobte 20-sekundovú prestávku a pozrite sa do vzdialenosti 20 stôp (6 m). Najlepším postupom je urobiť aspoň dve krátke prestávky za hodinu (stačí 30 až 60 sekúnd). Každé dve hodiny si urobte 15-minútovú prestávku.
Používajte očné kvapky
Lubrikačné alebo zvlhčujúce očné kvapky sú výbornou každodennou pomôckou, ktorá poskytuje rýchlu úľavu. Možno ich použiť na upokojenie očí pri nepríjemných pocitoch spôsobených klimatizáciou, kúrením, prašným alebo zadymeným prostredím, vystavením vetru alebo slnečnému žiareniu, chlórom v bazénoch, nosením kontaktných šošoviek, dlhodobým používaním digitálnych zariadení a celkovou únavou. Kvapky bez liečiv nemajú vedľajšie účinky a môže ich bezpečne používať každý.
Nové vyšetrenie
Váš zrak sa neustále mení a môže sa stať, že vaše okuliare alebo kontaktné šošovky už nie sú pre vás vhodné. Absolvujte nové vyšetrenie zraku, možno zistíte, že potrebujete aktualizovať predpis na okuliare alebo prejsť na iný druh kontaktných šošoviek.
Vráťte sa "späť na zem"
Napätie a nesprávne držanie tela môžu mať negatívny vplyv tak na váš zrak, ako aj na vaše telo. Dbajte na to, aby sa pri sedení vaše nohy vždy dotýkali podlahy.
Nie je ťažké dodržiavať tieto jednoduché pravidlá. Tieto postupy môžete použiť kedykoľvek a kdekoľvek. Nezáleží na tom, koľko máte rokov - pomôžu vám pri čítaní obľúbenej knihy alebo pri sedení pred obrazovkou počítača.
Ktoré okuliare a kontaktné šošovky sú najlepšie na syndróm počítačového videnia?
V posledných rokoch výrobcovia okuliarov a kontaktných šošoviek výrazne reagovali na problémy s unavenými očami spôsobené modrým svetlom. Rôzne vrstvy okuliarových či kontaktných šošoviek teraz účinne pomáhajú vyrovnať sa s ťažkosťami spôsobenými kancelárskym životom a neustálym blikaním digitálnych obrazoviek. Tu sú kľúčové produkty:
- Okuliare proti modrému svetlu - známe aj ako okuliare na počítač sú vybavené technológiou, ktorá filtruje nadmerné množstvo modrého svetla z obrazovky. Bolo dokázané, že tieto okuliare znižujú namáhanie a únavu očí, zvyšujú zrakový komfort, zlepšujú kontrast farieb a pomáhajú sústrediť sa počas celého dňa. Okuliare proti modrému svetlu môžu mať pozitívny vplyv aj na kvalitu nočného spánku.
- Kontaktné šošovky optimalizované pre digitálne zariadenia - V súčasnosti je možné nájsť mäkké kontaktné šošovky, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre nositeľov, ktorí trávia veľa času používaním obrazovky. Jeden vynikajúci príklad: mesačné šošovky Biofinity Energys, s technológiou Digital Zone Optics, ktorá pomáha proti namáhaniu očných svalov, suchosti a únave spojenej s digitálnou únavou očí. Medzi jednodennými šošovkami nájdete Acuvue Oasys Max 1-Day s filtrom modrofialového svetla OptiBlue, ktorý chráni oko až pred 60 % svetla vyžarovaného našimi elektronickými zariadeniami.
Hľadáte perfektné počítačové okuliare?
Na Lentiamo nájdete kvalitné modely od najlepších značiek okuliarov. Potrebujete dioptrické okuliare? Aj tie si môžete nechať vybaviť filtrom modrého svetla.
Na záver od Lentiamo
Digitálna záťaž očí zahŕňa celý rad zrakových ťažkostí, ktoré vznikajú pri dlhodobom používaní digitálnych zariadení. Keďže naša závislosť od obrazoviek neustále rastie, je čoraz dôležitejšie rozpoznať príznaky digitálnej únavy očí a prijať aktívne opatrenia na zmiernenie jej účinkov. Jednoduché úpravy, ako napríklad dodržiavanie pravidla 20-20-20, zabezpečenie správneho osvetlenia, udržiavanie primeranej vzdialenosti od obrazoviek a používanie očných kvapiek, nám môžu pomôcť chrániť zdravie očí v našej digitálnej ére. A malé odporúčanie od našich optikov: skúste si vo voľnom čase nájsť viac vonkajších alebo športových aktivít, aby si vaše oči mohli oddýchnuť od neustáleho tlaku pri zaostrovaní na blízko.
Komentáre
-
Odpovedať
Dobrý deň, prosím Vás môže ochrana očí ako trebárs barner klip na okuliare (našla som ho na milicastore) ochrániť zrak a zabrániť červenaniu očí a slzeniu ? Nemávala som s tým nikdy problém a teraz ako mám homeoffice, tak doň pozerám hrozne veľa
-
Odpovedať
Dobrý deň,
uvedený produkt žiaľ nemáme v ponuke, preto Vám nedokážem povedať,
ako Váš zrak ochráni. Odporúčame riadiť sa tipmi v článku. Andrea
-