Prihlásenie

Oči a stres: Môže stres ovplyvniť náš zrak?

Jakub Odcházel, DiS.

Z lekárskeho hľadiska skontroloval/a: Jakub Odcházel, DiS., Vedúci siete optík, 26. 11. 2024. Napísal/a: Lentiamo

Vedeli ste, že stres môže mať priamy vplyv aj na náš zrak? Keď sme v strese, náš krvný tlak kolíše a naše telo môže uvoľňovať hormóny, ktoré spôsobujú zúženie ciev vrátane tých v očiach.

To môže viesť k rozmazanému videniu, namáhaniu očí a dokonca k bolestiam hlavy. Okrem toho, stres môže zhoršiť už existujúce očné ochorenia, ako je syndróm suchého oka a glaukóm.

V tomto článku sa budeme zaoberať rôznymi typmi očných ťažkostí, ktoré môžu mať pôvod v strese a predstavíme si ich príznaky, ako aj možné krátkodobé a dlhodobé riešenia.

Ako spolu súvisia oči a úzkosť?

Výskum preukázal súvislosť medzi zrakovými komplikáciami a viacerými formami stresu, ako napríklad, úzkosťou, celkovým stresom, hyperstimuláciou a emocionálnym vyčerpaním.

V dôsledku úzkosti sa naše telo dostáva do stavu stresu a začína nám vysielať signály, ktoré je dôležité vziať do úvahy. Tieto signály sa prejavujú aj prostredníctvom nášho zraku.

Stres je v skutočnosti výzvou pre celý náš imunitný systém. V obdobiach pomerne dlhotrvajúceho stavu úzkosti a nervozity dochádza k spätnej reakcii krvného obehu, teda, k zníženiu jeho funkčnosti, čo spôsobuje menší prísun kyslíka do tkanív a pomalšie a ťažšie vyplavovanie toxínov.

Znížené prekrvenie oka môže spôsobiť mnohé očné ťažkosti. Tie sú často sprevádzané ďalšími typickými fyzickými prejavmi stresu ako je napríklad zatínanie tvárových svalov a zlý spánok.

Čítajte ďalej a zistite, aké očné problémy môže stres zapríčiniť.

Ako stres ovplyvňuje naše oči

Stres môže ovplyvniť náš zrak viacerými spôsobmi. S pomocou odborníkov Lentiamo analyzujeme tie najčastejšie z nich:

Rozmazané videnie

Zrakové poruchy spôsobené stresom, ako napríklad rozmazané videnie, môžu mať významný vplyv na kvalitu života. Rozmazané videnie sa často zaradzuje k fyziologickým účinkom stresu na organizmus, podobne ako zmeny v prietoku krvi či v hladine hormónov. Určenie príčiny vzniknu romazaného videna je veľmi dôležité, najmä ak sú ťažkosti chronické a nezdá sa, že by priamo súviseli s bežnými poruchami zraku, ako je ďalekozrakosť, krátkozrakosť, astigmatizmus alebo presbyopia.

Únava očí

Tento stav môže byť spôsobený dlhodobým intenzívnym fyzickým alebo emocionálnym stresom, ktorý môže viesť k svalovému napätiu a únave očí. Správny odpočinok, relaxácia a očné cvičenia môžu pomôcť zmierniť príznaky a predísť syndrómu únavy očí.

Suché alebo slziace oči

Stresom vyvolaný očný diskomfort sa môže prejaviť aj ako suchosť alebo naopak, nadmerné slzenie očí. Tieto prejavy možno pripísať rôznym faktorom vrátane zvýšenej aktivity sympatického nervového systému a zvýšenej produkcie sĺz. Správne riadenie hladiny stresu a cielená liečba jeho základných príčin môže tieto príznaky zmierniť a zlepšiť tak zdravie očí.

Zášklby v očiach

Ďalší bežný jav súvisiaci so stresom, nastáva vtedy, keď sa svaly okolo oka mimovoľne stiahnu. Tento stav, známy aj ako myokymia očných viečok, môže byť vyvolaný rôznymi faktormi vrátane úzkosti, únavy a konzumácie kofeínu. Hoci sú zvyčajne neškodné, pretrvávajúce zášklby očí môžu vyústiť do nutnosti vyhľadať lekársku pomoc.

Citlivosť na svetlo

Tento jav, známy aj ako stresom vyvolaná fotofóbia, môžu vyvolať rôzne stresory vrátane emocionálnych, fyzických alebo environmentálnych faktorov. Správna diagnostika a liečba sú nevyhnutné na zmiernenie príznakov tohto typu očnej ťažkosti a zlepšenie kvality života.

Tunelové videnie

Vzniká vtedy, keď sa vnímanie človeka v dôsledku stresu obmedzí či zúži. Tento stav môže viesť k zníženej schopnosti spracovávať informácie a prijímať správne rozhodnutia.

Škvrny v očiach

So stresom sa niekedy spája aj výskyt tzv. plamienkov v oku, čo sú malé škvrny alebo bodky, ktoré sa objavujú v zornom poli jedinca. K tomuto javu dochádza, keď rosolovitá látka sklovca degeneruje, mení hustotu a viskozitu a tým vytvára rôzne útvary, ktoré človek môže v oku pozorovať.

Vo väčšine prípadov si výskyt týchto útvarov v oku nevyžaduje žiadnu liečbu, nakoľko útvary po čase zo zorného poľa zmiznú. V prípade, že pretrvávajú alebo sa rýchlo menia, odporúča sa návšteva u špecialistu.

Bolesti hlavy

Mechanizmy, ktoré prepájajú stres a bolesti hlavy, sú rozsiahle a zložité. Je však všeobecne známe, že stres môže spustiť rad udalostí, ktoré vedú k vzniku bolestí hlavy a očných migrén. Správna hydratácia, správne držanie tela a vhodné lieky sú vždy dobrým riešením v prípade príležitostných prejavov.

Ak však trpíte bolesťami hlavy pravidelne, je vhodné, aby ste sa podrobili vyšetreniu u lekára.

Môže stres spôsobiť začervenanie oči?

Áno, stres môže skutočne prispievať k začervenaniu očí, hoci zvyčajne nepriamo.

Najprv je potrebné položiť si otázku: prečo sa nám oči vôbec "podlievajú"? V prípadoch, keď je oko podráždené alebo nadmerne namáhané, sa cievy v danej oblasti rozšíria, aby uľahčili lepší prietok krvi.

Táto fyziologická reakcia je prirodzeným ochranným mechanizmom oka a je zodpovedná za charakteristický červenkastý vzhľad postihnutého oka.

Keď sme vystresovaní, úzkostliví, nedostatočne oddýchnutí a unavení, naše oči môžu byť v dôsledku toho začervenané. V ostatných prípadoch sa tento jav môže vyskytnúť z rôznych dôvodov. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš podrobný článok o začervenaných očiach.

Môže stres trvalo poškodiť vaše oči?

Za normálnych okolností nie. Upokojujúce je, že väčšina problémov so zrakom spôsobených stresom je len dočasná a vyrieši sa po zavedení relaxačných techník. Dlhodobý psychický stres však môže mať škodlivý vplyv na zdravie očí, čo môže viesť k narušeniu zraku a jeho potenciálnej strate.

osoba so zatvorenými očami, ktorá si drží hlavu

Je nevyhnutné uprednostniť zvládanie stresu a starostlivosť o seba na to, aby sme zmiernili negatívne účinky stresu na naše telo.

V prípade pretrvávajúcich alebo závažných porúch videnia, aj keď sú spôsobené stresom, sa vždy odporúča vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Váš očný lekár vám poskytne správne tipy na zmiernenie ťažkostí a predchádzanie možným zhoršeniam.

Čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli problémom so zrakom súvisiacim so stresom?

Aby ste predišli zrakovým problémom spôsobeným stresom, môžete vyskúšať niekoľko jednoduchých metód. Uplatnením týchto stratégií môžete výrazne znížiť riziko vzniku problémov so zrakom a udržať si optimálne zdravie očí. Mnohé sú tak účinné, že ich prínos pocítite pomerne rýchlo.

Tu nájdete odporúčania odborníkov z Lentiamo k tomu, ako sa vyhnúť problémom so zrakom súvisiacim so stresom:

Robte si pravidelné prestávky

Zabezpečte si pravidelné prestávky od činností, ktoré zaťažujú vašu myseľ a telo. Štúdie preukázali, že krátke prestávky každú hodinu zmierňujú fyzickú a duševnú záťaž a umožňujú vám vrátiť sa k úlohám s novým sústredením a energiou. Okrem toho, prestávky môžu pomôcť predchádzať vyhoreniu a znížiť riziko vzniku chronických zdravotných problémov súvisiacich so stresom.

Vyskúšajte okuliare proti modrému svetlu

Znížením množstva modrého svetla, ktoré sa dostáva do očí, môžu okuliare proti modrému svetlu pomôcť zmierniť nepríjemné pocity spôsobené dlhším časom stráveným pri obrazovke. To vám tiež pomôže zlepšiť kvalitu vášho spánku, a tým potenciálne znížiť úroveň stresu počas dňa.

Relaxačné cvičenie

Hlboké dýchanie, meditácia alebo joga môžu pomôcť znížiť hladinu stresu. Pomalým, hlbokým dýchaním môžete aktivovať relaxačnú reakciu tela, znížiť krvný tlak a srdcovú frekvenciu, zlepšiť trávenie a posilniť imunitný systém. Ich pravidelné praktizovanie môže viesť k dlhodobým výhodám, ako je napríklad zlepšenie mentálnej jasnosti a emocionálnej stability.

Zdravá a vyvážená strava

Konzumácia potravín bohatých na živiny, ako je ovocie, zelenina a celozrnné výrobky, môže pomôcť regulovať náladu a znížiť úzkosť. Vyvážená strava navyše môže zlepšiť celkové fyzické zdravie, čo vedie k zvýšeniu odolnosti a lepšiemu zvládaniu stresu.

Pravidelné cvičenie

Fyzické cvičenie pomáha uvoľňovať endorfíny, ktoré prirodzene zlepšujú náladu, čím predstavuje účinný spôsob zvládania stresu a zlepšenia celkovej pohody..

Uprednostnite kvalitný spánok

Spánok podporuje telesnú a duševnú regeneráciu, zlepšuje kognitívne funkcie a zlepšuje náladu. Primeraný spánok tiež podporuje funkciu imunitného systému, znižuje riziko chronických ochorení a pomáha regulovať chuť do jedla a hmotnosť.

Viesť si denník

Zapisovanie myšlienok a emócií môže pomôcť spracovať a pochopiť naše pocity, čo vedie k zníženiu úrovne stresu. Písanie denníka vám môže poskytnúť pocit kontroly a organizácie, čo vám umožní efektívnejšie riešiť stresové faktory.

Vyhľadajte odbornú pomoc

Čo ak ste už vyskúšali všetky vyššie uvedené metódy, ale tie stále nestačia na zvládnutie stresu a problémov s očami spôsobených stresom? Potom je dôležité obrátiť sa priamo na odborníkov.

  • Poraďte sa so svojím všeobecným lekárom, aby ste zistili, aké konkrétne opatrenia môžete prijať na zníženie stresu a zlepšenie kvality svojho života.
  • Zvážte služby psychologickej starostlivosti. Ak zistíte, že sa u vás opakovane vyskytujú problémy súvisiace so stresom, ktoré zasahujú do vášho každodenného života, je možné, že by vám pomohla terapia.
  • Naplánujte si očné vyšetrenia, aby ste mohli sledovať akékoľvek zmeny zraku a včas riešiť prípadné problémy. Bez ohľadu na stres nezabudnite, že je vždy dôležité navštevovať očného lekára na pravidelných kontrolách.

Pri strese sa bežne vyskytujú príznaky ako bolesti hlavy, rozmazané videnie, únava alebo suché oči. Neprehliadajte tieto stavy, vaše oči (a vaše celkové zdravie) sa vám napokon poďakujú!

Na záver od Lentiamo:

Je dôležité si uvedomiť, že stres skutočne môže ovplyvniť váš zrak. Riešením môže byť zvýšená pozornosť voči sebe samému alebo vyskúšanie jednoduchých relaxačných techník. Odporúča sa však vyhľadať lekársku pomoc, ak pociťujete akékoľvek zmeny vo videní alebo ak sa cítite preťažení stresom.

Zdroje

1. PubMed, The associations and mediators between visual disabilities and anxiety disorders in middle-aged and older adults: A population-based study

2. Mount Sinai, Relaxation techniques for stress

Nenechajte si ujsť nič dôležité.

Prihláste si náš e-mailový spravodaj!

Komentáre

    Žiadna otázka...

    Údaje označené * sú povinné.

    Najviac predávané produkty